Dobre praktyki dla poprawy jakości powietrza

konferencja_pge_2017.jpg

Smog i zanieczyszczenia powietrza to w ostatnich latach tematy, które wywołują wiele silnych emocji. Coraz częściej otaczani jesteśmy przez powietrze, którego jakość wskazuje alarmujący poziom. Ale zanieczyszczenia powietrza to nie tylko gazy i pyły - to także hałas, który najczęściej pojawia się tam, gdzie i smog, czyli na terenach miejskich i silnie zurbanizowanych.
Dlatego podjęliśmy wyzwanie i postanowiliśmy wskazać kilka rozwiązań, które pomogą zadbać o dobrą jakość powietrza w naszym wojewódzwie.

W październiku mieliśmy okazję zorganizować dwa szkolenia pod hasłem "Dobre praktyki dla poprawy jakości powietrza" - 23.10. na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT w Szczecinie oraz 29.10. - w Różańsku. Warsztaty były adresowane do przedstawicieli urzędów gmin i powiatów, szczególnie tych, gdzie zagrożenie gorszą jakością powietrza jest największe, m.in. Szczecin, Police czy Świnoujście. W spotkaniach wzięli udział także przedstawiciele rad osiedli i zarządcy nieruchomości, studenci kierunków związanych z ochroną środowiska oraz inni zainteresowani tematem mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Łącznie w spotkaniach wzięło udział 100 osób.

W trakcie szkoleń poruszono takie zagadnienia jak:

• "Różne oblicza hałasu"
  • "Zadrzewienie i zakrzewienia przydrożne jako bariera akustyczna"
  • oraz, dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie - "Stan jakości powietrza na obszarze województwa zachodniopomorskiego, źródła zanieczyszczeń oraz możliwości ograniczania".

Przybliżeniem tych tematów zajęli się specjaiści na co dzień związani z ochroną środowiska, doświadczeni i poświecający szczególną uwagę bieżącej analizie stanu powietrza i szukający rozwiązań mających na celu ochronę powietrza. Każdy z uczestników szkoleń otrzymał materiały konferencyjne, które zawierały między innymi brzoszurę edukacyjną i ulotki informacyjne opisujące, jak ważne jest utrzymanie jakości powietrza na wysokim, dobrym poziomie i jak każdy z nas może się do tego przyczynić.

Wiemy, że ludzi, którym zależy na tym, byśmy oddychali świeżym powietrzem jest więcej, dlatego nasi specjaliści postanowili się podzielić swoją wiedzą i doświaczeniem nie tylko w ramach szkoleń. Poniżej zamieszczamy linki do prezentowanych w trakcie szkoleń wykadów, żeby każdy miał okazję się z nimi zapoznać i poszerzyć swoją wiedzę:

Zadanie dofinansowano z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego